Šternberský palác

Překrásný barokní Šternberský palác se nachází na Hradčanském náměstí v těsné blízkosti Arcibiskupského paláce a Pražského hradu. Byl stavěn od roku 1689 pro Václava Vojtěcha ze Šternberka v barokním slohu a dodnes je považován za jedno z nejvýznamnějších děl mezi profánními stavbami vrcholného baroka v našich zemích. V místě se nacházel starší renesanční palác Kryštofa Popela z Lobkovic.

Kdo byl projektantem nového projektu stavby, není přesně známo. Uváděn je Giovanni Battista Alliprandi a Jan Blažej Santini, ale někde i Kryštof Dienzenhofer a další.

Palác je rozdělen do dvou pater a čtyř křídel, propojených monumentálním sloupovým schodištěm a obepínajících čtvercový dvůr. Průčelí je okrouhlé a vstup do paláce je tvořen průjezdem, který vede v místech staré cesty spojující Hradčanské náměstí a Jelení příkop. Novinkou, převzatou z francouzské architektury, je mansardová střecha. Jižní palácové křídlo bylo až do roku 1835, kdy byla zahájena jeho dostavba. Z téže doby je novobarokní vstupní průčelí a velký sál ve 2. patře. Tehdy vzniklo i novobarokní vstupní průčelí.

Vnitřní fasády obrácené do dvora mají bohatou reliéfní výzdobu s portréty římských imperátorů a pověstí o Héraklovi. Uprostřed nádvoří stojí monumentální bronzová socha Lva drtícího hroznýše od francouzského sochaře Antoina-Louise Baryho.

Na paláci je ceněna také jeho vnitřní štukatérská výzdoba a další malby, jejímiž autory byli Giuseppe Donato Frisoni, Michael Václav Halwax, Jan Rudolf Byss a další.

V roce 1811 byl palác prodán Společnosti vlasteneckých přátel umění, která do prostor paláce přestěhovala veřejnou obrazárnu, která se dříve nacházela v Černínském paláci. Následně byl palác pronajat Národnímu muzeu, díky čemuž jsou s jeho prostory spojeny také mnohé významné osobnosti české vědy a kultury, jako byl malíř Antonín Mánes, literární historik, Pavel Josef Šafařík či botanik Karel B. Presl ale i archivář Václav Hanka.

Později v paláci sídlil útulek pro slabomyslné, vojenská škola nebo kasárna Hradní stráže. Po adaptaci paláce pro výstavní účely sem roku 1948 umístila Národní galerie své sbírky a dnes zde můžete navštívit stálou expozici nazvanou Evropské umění od antiky do závěru baroka.

Zajímavost:

Šternberský palác spolu s celou řadou dalších výstavních paláců v blízkosti Pražského hradu představují naprostý unikát. Jejich zásluhou vzniklo Hradčanské náměstí, které obklopují jen paláce a žádný měšťanský dům. Velkou zásluhu na tom měl i požár Malé Strany a Hradčan, který v roce 1541 zničil starou zástavbu. Bohatá šlechta si pak chtěla stavět své paláce přirozeně co nejblíže panovníkovu sídlu. 

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.