Černínský palác

Černínský palác

Černínský palác se nachází na Loretánském náměstí na Hradčanech. Tento barokní palác si nechal postavit císařský vyslanec v Benátkách, Jan Černín z Chudenic. Jeho prvním architektem byl mezi lety 1669 – 1682 Francesco Caratti a po jeho smrti pokračovali ve stavbě další slavní architekti jako Domenico Egidio Rossi, Giovanni Battista Alliprandi, Giovanni Battista Allio a další. Na kamenické, štukatérské a malířské výzdobě se podíleli Giovanni Pozzi, J. Santini - Aichel, Francesco Perri, Antonio Travelli a Santin Bussi nebo Lazar Maria Sanguinetti.

Stavba však byla dokončena až podle plánů Františka Maxmiliána Kaňky v letech 1717 – 1723, díky čemuž získala vrcholně barokní podobu. Tomu odpovídala také monumentální výzdoba s obrovským schodištěm uprostřed, u jehož paty byla umístěna skupina soch od Matyáše Bernarda Brauna a nad nímž se klenula rozměrná freska Pád Titánů od Václava Vavřinec Reinera.

Palác byl od svého vzniku dvakrát poničen. Nejprve roku 1742, kdy na něm zanechaly výrazné stopy francouzská a bavorská vojska. Opravy řídil následně Anselmo Lurago, který zbudoval nové portály hlavního průčelí, které spojoval balkon. Z téže doby byla také socha Herkula v arkádě zahradního průčelí od sochaře Ignáce Františka Platzera. Druhé poničení paláce mělo na svědomí pruské ostřelování roku 1757 a jeho následky opravoval Jan Antonín Quitainer.

Na konci 18. století, kdy se Černínové přestěhovali do Vídně, zůstal palác opuštěn a postupně chátral. Na jeho chátrání měl podíl různorodý způsob využití. Byl tu například špitál, obydlí pro chudé, továrna na výrobu karet nebo skladiště chmele. Poslední ránu interiérům zasadila kasárna, která zde byla od poloviny 19. století poté, co palác vykoupil stát.

Rekonstrukci na přelomu 20. a 30. let 20. století řídil architekt Pavel Janák, který očistil původní stavbu Francesca Carattiho od pozdějších přestaveb.

Dnes v Černínském paláci sídlí Ministerstvo zahraničních věcí. Za Černínským palácem se rozkládá překrásná Černínská zahrada.

Zajímavost:

V paláci je dodnes částečně zachovaná pracovna Jana Masaryka a původní inventář. Nejsou však veřejnosti přístupné. Černínský palác, se svými 150 m délky, představuje nejdelší barokní stavbu v Praze.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.