Královská zahrada se rozkládá severně od Hradu za roklí potoka Brusnice. Založil ji Ferdinand I. Habsburský roku 1534 na místě starších vinic, které vykoupil od jejich majitelů.

Zahrada v renesančním stylu brzy proslula nejen svou krásou, ale také botanickými raritami a exotickými rostlinami.

Dalšího rozkvětu se zahrada dočkala v 17. století a v 18. století došlo pod vedením zahradníka E. Zinnera a ve spolupráci s K. I. Dientzenhoferem a M. B. Braunem k její barokizaci. Ornamentální záhony začaly počátkem 19. století ustupovat a zahrada byla měněna na anglický park. Ale ještě dodnes v ní najdeme renesanční (giardinetto u Královského letohrádku) a barokní (ornamentální květinové záhony), díky nimž si ponechává smíšený ráz.

V Královské zahradě najdeme několik staveb, které byly původně určeny primárně pro dvorskou zábavu. Jedná se o Míčovnu, Královský letohrádek a Lví dvůr. Kromě těchto staveb najdeme v zahradě řadu soch a bronzovou Zpívající fontánu. Ta je dílem Tomáše Jaroše z let 1564 – 1568. Zpívající se jí říká proto, že voda vytékající ze sošky dudáčka dopadáva postupně na dolní mísu, která se kapkami vody rozezvučí. Nejlépe to návštěvník uslyší, když se sehne pod fontánu.

Pro veřejnost byla zahrada otevřena až od roku 1990. Zahrada je přístupná 4 vchody – 2 na západě z ulice U Prašného mostu, severní branou u Královského letohrádku a východní brankou z Chotkových sadů.

Zajímavost:

60. letech 16. století poprvé v Královské zahradě vykvetly tulipány, což byla rarita i v celé střední Evropě. Do ní, resp. na vídeňský dvůr, se exotické tulipány dostaly z Turecka v roce 1554 a odtud teprve do jimi proslaveného Holandska.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.