Lví dvůr se rozkládá ještě před Prašným mostem na severním okraji areálu Pražského hradu. Byl zde vybudován mezi lety 1581 až 1583 jako renesanční stavba architekta Ulrica Aostalise na místě staršího dvora císaře Ferdinanda I. Habsburského, který byl ještě dřevěný.

Byli zde skutečně chováni lvi, a to ve vytápěných kotcích, na které se chodili dívat diváci z galerie.

Zajímavé je například to, že oblíbeným lvem Rudolfa II. byl Mohamed, který měl podle Keplerova horoskopu, který císaři sestavil Tycho de Brahe, stejnou konstelaci hvězd. Císař skutečně zemřel jen pár dní po smrti svého oblíbeného lva.

Poslední zvíře, medvěd, bylo ze Lvího dvora odvezeno roku 1740. Na konci 18. století se zde nacházela krčma zahradníka Adama Utze a mezi roky 1967 až 1972 byl tento renesanční objekt adaptován pro potřeby restaurace.

Znovuoživení Lvího dvora souviselo s otevíráním Pražského hradu veřejnosti za prezidenta Václava Havla. Technicky nevyhovující objekt byl nově upraven a otevřen roku 1996. Poslední úprava tohoto restauračního komplexu pochází z roku 1999 a slavnostního otevření se ujal sám prezident Václav Havel.

Zajímavost:

Kromě lvů tu byli k vidění i 3 levharti od ruského cara, tygr jako dar florentského vévody Ferdinanda Medici, orangutan a další. Za dvorem na ovocných stromech zase seděli barevní papoušci přivázaní zlatým řetízkem, aby neuletěli.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.