Karlův most

Karlův most

Nejstarší dochovaný kamenný most v Praze a druhý nejstarší v České republice představuje gotický Karlův most. Nechal jej postavit císař a král Karel IV. poté, co předchozí, také kamenný, Juditin most strhla velká voda roku 1342 a Praha zůstala bez spojení mezi podhradím a Starým Městem.

Pro zahájení stavby nového mostu zvolil Karel IV. magické číslo. Základní kámen položil 9. 7. 1357 v 5:31 ráno. Datum bylo sestavneo podle sledu lichých čísel od jedné do devíti a zpět. Tedy 1-3-5-7-9-7-5-3-1Zakázku svěřil architektu Petru Parléřovi a jeho huti, která realizovala i další pražské památky, například pokračování stavby katedrály sv. Víta.

Most byl dostavěn až počátkem 15. století a slavnou sochařskou výzdobu získal převážně v letech 1706 – 1714. Na mostě najdeme dnes celkem 30 soch a jeden kříž. Mezi nejvýznamnější sousoší patří ta od Matyáše Bernarda Brauna, například sousoší sv. Luitgardy. Na obou koncích mostu stojí mostecké věže - Staroměstská mostecká věž a Malostranská mostecká věž, respektive věže dvě.

Karlův most byl Karlem IV. zařazen do slavné Královské cesty, ale byl důležitý především z dopravního a obranného hlediska. Po mostě dlouhém 516 m a širokém 9,5 m dříve jezdila koňka, auta i autobusy, ale dnes je určen pouze pro pěší. Je zařazen mezi národní kulturní památky a jeho rozsáhlá rekonstrukce byla dokončena v roce 2010.

Zajímavost:

Legenda praví, že do malty Karlova mostu byla přidávána vejce, aby spoje lépe držely. Avšak moderní výzkum při rekonstrukci Karlova mostu tuto možnost vyvrátil a naopak odhalil překvapivý fakt, že byla použita tzv. malta římská, o které se myslelo, že ji středověk už neznal.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.