Staroměstská mostecká věž

Gotická Staroměstská mostecká věž, která stojí na pravobřežním úpatí Karlova mostu, pochází rovněž z parléřovské huti. Spodní část věže byla stavěna ještě za Karla IV., díky čemuž se můžeme právem domnívat, že sedící socha panovníka, která je součástí výzdoby, odpovídá skutečné podobě Karla IV. Další sochy představují sedícího Václava IV. a sv. Víta, patrona mostu.

Věž byla zbudována nejen jako fortifikace, ale zároveň i jako typ reprezentačního vítězného oblouku na Královské cestě, po které šel Karlův korunovační průvod. V horní části, představující nebeskou sféru, najdeme sochy sv. Prokopa a sv. Zikmunda.

Možná Vás překvapí, proč bohatá sochařská výzdoba chybí na straně obrácené k řece. Je to proto, že ta byla zničena při neúspěšném obléhání mostu Švédy roku 1648.

Věž má tvar třípatrového hranolu s cimbuřím a vysokou stanovou střechou, kterou pokrývá břidlice. Na ochoz věže se dá vystoupit po 138 schodech, výška činí 47 metrů nad rovinou mostu. Průjezd věže je zaklenut jedinečnou parléřovskou klenbou s trojpaprsky a korunou místo svorníku.

Veřejnosti je zpřístupněno první a druhé poschodí a ochoz na střeše.

Zajímavost:

Roku 1621 byly na věži pro výstrahu na několik let zavěšeny hlavy 12 českých pánů, kteří byli popraveni na Staroměstském náměstí po potlačeném stavovském povstání.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.