Malostranské mostecké věže

Malostranské mostecké věže

Při levobřežním ústí Karlova mostu najdeme dvě věže. Říká se jim Malostranské mostecké věže.

Nižší z nich, také zvaná Juditina, je románská a je zřejmě starší i než Juditin most. Byla součástí levobřežního opevnění a na počátku 15. století do ní bylo umístěno vězení pro nejtěžší zločince. Od roku 1893 patří městu a v současnosti není veřejnosti přístupná. K věži přiléhá malý domek, nazývaný celnice, v jehož prvním patře najdete pozdně románský opukový reliéf, který byl dříve umístěn na východním průčelí věže. 

Druhou mosteckou věž, vyšší, nechal postavit po roce 1464 Jiří z Poděbrad na místě původní románské věže. Svou podobou má připomínat Parléřovu Staroměstskou mosteckou věž. Na věži jsou patrné výklenky, které měly zřejmě být osazené monumentálními sochami. Věž, která dřív sloužila jako hláska a skladiště, je dnes přístupná veřejnosti.

Branou mezi oběma věžemi se vchází na Malou Stranu. Brána vznikla po roce 1411 na místě původní románské stavby.

Zajímavost:

Dodnes se vedou spory o námětu a původu románského opukového reliéfu. Zřejmě nejblíže bude teorie, že se jedná o císaře Fridricha Barbarosu a klečícího krále Vladislava, který od císaře přijímá královskou korunu.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.