Jelení příkop se nachází na Hradčanech v areálu Pražského hradu. Jedná se o přírodní rokli zabírající plochu zhruba 8 ha, které se rozkládá podél potoka Brusnice. Ohraničuje ho ulice U Brusnice a zatáčka Chotkovy estakády.

Prašný most, který se klene přes Jelení příkop nechal postavit Ferdinand I., a spojil tak Pražský hrad s Královskou zahradou. Původně plnil příkop obrannou funkci, ale ta se změnila za Rudolfa II., kdy byla do příkopu vysazena vysoká zvěř, určená k lovu. Odtud tedy název příkopu. Sypaný val mostu, který příkop rozdělil na horní a dolní polovinu, byl až dílem Marie Terezie.

Jelení příkop byl pro veřejnost poprvé otevřen za prezidenta Václava Havla. Obě části příkopu byly také propojeny tunelem uvnitř náspu.

Horní část Jeleního příkopu je přístupná několika vstupy, mimo jiné i Kyklopským schodištěm ze zahrady Na Baště. Najdeme v ní pískovcovou sochu Ponocného darovanou prezidentu Masarykovi nebo třeba Masarykovu vyhlídku, která se nachází naproti Šternberskému paláci.

Dolní část příkopu je volně přístupná přes kamenné terasy nad Chotkovou ulicí, brankou z horní části ulice Na Opyši a od Prašného mostu z okraje Královské zahrady. Poblíž pěšího tunelu najdeme dvě moderní plastiky zvané Maska a Pyramidální trpaslík.

Zajímavost:

Jelení příkop obývala nejen vysoká zvěř, ale také medvědi. Ty sem nechal umístit ve 20. letech 20. století prezident T. G. Masaryk. Medvědy dostal jako dar od legionářů z Ruska a nechal pro ně zřídit medvědárium, umělou jeskyni se dvěma zamřížovanými pseudogotickými portály a malou kamennou kašnou. Medvědárium bylo zavřeno v 50. letech 20. století.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.