Valdštejnský palác

Valdštejnský palác

Valdštejnský palác se nachází na Malé Straně a spolu s Valdštejnskou jízdárnou a Valdštejnskou zahradou tvoří jeden komplex.

Jedná se o jednu z nejvýraznějších raně barokních staveb u nás, kterou si nechal postavit český šlechtic Albrecht z Valdštejna, jeden z nejbohatších a postupně také nejvlivnějších mužů své doby.

Na stavbě paláce, probíhající v letech 1623 až 1630, se postupně vystřídalo několik význačných architektů, jako byli Andrea Spezza, Giovanni Battista Sebregondi, Niccolo Sebregondi. Sochařskou výzdobu vytvořil císařský sochař Adrian de Vries. Jeho dílem je především jedinečný soubor manýristických kašen, soch a sousoší ve Valdštejnské zahradě. Jednoduše řečeno, Albrecht z Valdštejna se ve svém paláci rozhodl konkurovat i samotnému císařskému sídlu – Pražskému hradu.

Součástí palácového areálu je hlavní obytná budova, křídlo koníren, jednopatrová budova s nádvořím a další jednopatrové křídlo. Bývalý hospodářský dvůr dnes tvoří zahradu u vstupu do metra.

Interiéry paláce tvoří hlavní sál, audienční síň, astrologická chodba. Astrologická chodba byla vymalována tajnými symboly, kterým rozuměli jen zasvěcení. Mnohé místnosti mají mytologické, astronomické a astrologické náměty výzdoby. Součástí paláce je i soukromá kaple a oratoř pro služebnictvo.

Palác prošel velkou, ale zároveň citlivou, přestavbou mezi lety 1996 až 2000, která odstranila řadu statických problémů, stavebních neduhů a obnovila původní historický ráz paláce.

Valdštejnský palác je národní kulturní památkou a sídlí v něm Senát České republiky.

Zajímavost:

Monumentální palác pohltil při výstavbě celý Trčkovský palác, 23 domů, 3 velké zahrady a cihelny. Dnes na délku měří 340 m a v nejširším místě 172 m. Samotná obytná část paláce měří 150x110 m a uzavírá 4 nádvoří. 

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.