Prašná brána

Prašná brána se nachází na Starém Městě, resp. na rozhraní s Novým Městem. Je řazena mezi nejvýraznější pražské pozdně gotické památky. Byla postavena místo zchátralé Horské brány, příznačně přezdívané Odraná. Prašná brána byla jedním z hlavních vstupů do města a zároveň místem, kudy vcházely korunovační průvody českých králů, byla počátkem tzv. Královské cesty.

Stavba Prašné brány byla zahájena roku 1475, od roku 1478 ji řídil Matěj Rejsek. Svůj význam věž ztratila po založení Nového Města a po přesídlení královské rezidence z Královského dvora na Hrad. Od roku 1488 zůstala brána nedokončena. Stavební práce byly obnoveny až roku 1592. Název Prašná získala od 18. století, kdy sloužila jako skladiště střelného prachu.

Dnešní podoba věže je dílem rekonstrukce a oprav v pseudogotickém slohu v poslední třetině 19. století. Na pracích se podílel architekt Josef Mocker, za sochaře pak Bohuslav Schnirch a další.

Prašná věž tak znovu získala bohatou výzdobu, dříve poničenou. Najdeme zde sochy Přemysla Otakara II. a Karla IV. a z druhé strany Jiřího z Poděbrad a Vladislava II. Nad nimi v jakési nebeské sféře sochy českých patronů a světců s Kristem uprostřed a mnohé další. Na straně sousedící s Obecním domem najdeme části gotické plastické výzdoby, která zpodobňuje pohoršlivé výjevy. Ze strany od Obecního domu je arkýř, sloužící dříve jako klozet. Stavba má břidlicovou střechu.

Zajímavost:

Prašná brána v číslech: výška 65 metrů, vyhlídkový ochoz se nachází 44 metrů vysoko, točité schodiště má 186 schodů.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.