Obecní dům

Obecní dům

Obecní dům najdeme na Starém Městě v místech, kde stával od roku 1383 Králův dvůr, městské královské sídlo. Stavba Obecního domu byla iniciována pražskou radnicí a Měšťanskou besedou, jako centrum českého kulturního života a protipól Německého domu a kasina a německého korsa Na Příkopě.

Autory stavby, která na místě vyrostla v letech 1905 – 1911, byli architekti Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Oficiálně byl dům předán k užívání v listopadu roku 1912. Stal se nejen střediskem společenského života, ale i místem významných politických událostí. Právě z balkonu před Primátorským sálem zde byla 28. 10. 1918 vyhlášena Československá republika. Ve 20. a 30. letech 20. století se zde konaly plesy, slavnosti a různé výstavy a Obecní dům zažíval svou největší slávu. V listopadu 1989 se zde konalo první setkání Václava Havla s předsedou tehdejší komunistické vlády.

Vnější podoba Obecního domu odkazuje k historizujícím slohům, typickým pro konec 19. století. najdeme zde směsici neorenesance a neobaroka, ale nejčastěji se o Obecním domě mluví jako o příkladu pražské secese. Obecní dům byl demonstrací rostoucího sebevědomí českého národa a tomu také odpovídala i okázalá výzdoba od nejvýznamnějších umělců.

Mezi nesčetnými jmény uveďme alespoň Ladislava Šalouna, Karla Špilara, Františka Ženíška nebo Alfonse Muchy. Stejný význam měla i politicky motivovaná jména sálů, např. Smetanova síň, Salonek Boženy Němcové, Grégrův sál, Palackého sál, Riegrův sál, Sladkovského sál apod.

V objektu je asi 1240 místností, které zaujímají nejen sály a výstavní prostory, ale také 4 restaurace - Francouzská, Plzeňská, Kavárna, Americký bar.

Obecní dům prošel několika rekonstrukcemi, přičemž ta poslední generální rekonstrukce proběhla v letech 1994 – 97, která navrátila budovu do původního stavu z roku 1912. Týkala se nejen samotné budovy, ale také jejího veškerého uměleckého i technického vybavení. Náklady na rekonstrukci činily 1,75 miliardy korun. V roce 1989 se stal Obecní dům národní kulturní památkou.

Zajímavost:

Obecní dům byl v době svého vzniku supermoderní stavbou s nevídaným technologické zázemí. Bylo zde nainstalováno 28 elektrických a hydraulických výtahů, centrální vysavač, moderní telefonní ústředna, vzduchotechnika s dálkovým ovládáním, potrubní pošta, výrobna ledu, nejmodernější kuchyně, jedny z největších elektricko-pneumatických varhan. Poprvé zde bylo na velké ploše použito linoleum, jako výkřik pokroku.

 

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.