Náměstí Jana Palacha

Náměstí Jana Palacha přiléhá k pravému břehu Vltavy na Starém Městě v Praze.

Dnešní své jméno získalo náměstí po studentu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Janu Palachovi. Ten se v lednu roku 1969 upálil na protest proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa a následné jeho okupaci. Do té doby se jmenovalo Rejdiště nebo Na Rejdišti podle jízdárny, která tam stávala.

Náměstí obklopuje řada významných budov. Najdeme zde Uměleckoprůmyslové muzeum, dále Filozofickou fakultu UK, Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a především krásnou neorenesanční budovu koncertní síně Rudolfina. Západní strana je otevřená a tvoří předmostí Mánesova mostu, který vede na Malou Stranu. Toto místo je velmi turisticky oblíené, protože je zde krásný výhled na panorama Pražského hradu, Petřín i Strahovský klášter, na druhé straně pak Hanavský pavilon a Kramářovu vilu.

Uprostřed náměstí je park se sochou Antonína Dvořáka a druhou sochu, znázorňující malíře Josefa Mánesa, najdeme u nábřeží. Poblíž jihovýchodního rohu náměstí se nachází výstup ze stanice metra Staroměstská, pod náměstím jsou umístěny podzemní garáže. Střed prostranství má parkovou úpravu se sochou Antonína Dvořáka. Poblíž nábřeží, u začátku Mánesova mostu se nachází socha Josefa Mánesa.

Zajímavost:

Na budově Filozofické fakulty UK vlevo od hlavního vchodu najdeme bronzovou posmrtnou masku Jana Palacha. Ta byla sejmuta známým sochařem Olbramem Zoubkem záhy po Palachově úmrtí na klinice popálenin v Legerově ulici.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.