Mánesův most

Mánesův most

Mánesův most je devátý na území Prahy a vznikl na místě historického přívozu k rybářské osadě, respektive pozdější železné visuté lávky pro pěší, která spojovala Staré Město a malostranský Klárov.

Mánesův most je betonový. Byl otevřen roku 1914, ale zcela dokončen až roku 1916. Jeho projektanty byli inženýr František Mencl, který projektoval též Jiráskův most, a Alois Nový. Jeho délka 186 m je rozdělena na 4 segmentové oblouky. Na šířku měří 16 m a vejdou se na něj tramvaje, auta i chodníky pro pěší. Rekonstrukcí prošel v letech 1992 - 1994.

Uměleckým slohem se most řadí k českému kubismu a moderně. Vyzdoben je figurálními vlysy s náměty ze života vltavských plavců. Pro tento most, stejně jako pro celou řadu dalších pražských mostů je typické, že jeho jméno podléhalo politickým změnám. Své jméno nese po slavném českém malíři, Josefu Mánesovi, autoru například výmalby Staroměstského orloje.

Zajímavost:

Od roku 2009 na mostě vzniká chodník slávy postupně osazovaný mosaznými hvězdami. Jedná se o hold českým hudebním skladatelům.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.