Hanavský pavilon, ačkoli není příliš velký, výrazně dominuje Letenským sadům, resp. Baště sv. Tomáše. V jeho těsném sousedství najdeme také známou Kramářovu vilu, určenou za sídlo českým předsedům vlády.

Hanavský pavilon představuje zajímavou litinovou stavbu, který byla původně postavena pro pražskou Jubilejní zemskou výstavu v roce 1891 jako reprezentační pavilon Komárovských železáren. Své jméno dostala po tehdejším majiteli železáren, knížeti Vilému Hanavském.

Pavilon vyniká vysokou uměleckou hodnotou, kterou mu vtisklo jeho umělecké ztvárnění. Tato technická památka byla navržena architekty Ottou Haiserem a J. Hercíkem a jako umělecký poradce se na stavbě podílel i Zdeněk Emanuel Fiala.

Když Jubilejní zemská výstava skončila, byl pavilon darován knížetem Hanavským městu Praze. Po jeho rozebrání byl převezen na své dnešní místo, kde byl opět smontován.

Po skončení výstavy byl pavilon rozebrán a knížetem Hanavským darován městu Praze, poté byl převezen na své dnešní místo a znovu postaven. Poslední a náročnou rekonstrukci prodělal pavilon mezi lety 1967 a 1987. Mimo jiné byly zcela vyměněny i nejpoškozenější části stavby a nově osazeny litinové prvky konstrukce.

Od Hanavského pavilonu je překrásný a netradiční výhled na Prahu. V pavilonu dnes najdeme luxusní vyhlídkovou restauraci.

Zajímavost:

Hanavský pavilon představuje historicky první pražskou stavbu, která byla vytvořena z litého železa, betonu a skla.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.