Jiráskovo náměstí

Nevelké Jiráskovo náměstí najdeme v Praze na pravém břehu Vltavy. Jeho plocha, zhruba 70 x 70 metrů, je vymezena ze tří stran domy a z jedné Masarykovým nábřežím a ústím Jiráskova mostu.

Na této straně také najdem budovu SVU Mánes s přilehlou Šítkovskou vodárenskou věží, které nestojí na nábřeží, ale na jižním konci Slovanského ostrova.

Dominantu náměstí dnes představuje jistě novodobá moderní stavba Tančícího domu od architektů vlada miluniče a Franka O´Gehryho. Uprostřed náměstí stojí bronzová socha spisovatele Aloise Jiráska, po němž náměstí dostalo své jméno. Alois Jirásek žil od roku 1903 do roku 1930, kdy zemřel, v domě na rohu Resslovy ulice. Dalšími známými jmény, která jsou spojena s Jiráskovým náměstím, jsou spisovatelé Eduard Bass a Jan Drda.

Zajímavost:

Jménem nejslavnějším je pak jistě Václav Havel, první prezident Československa po listopadu 1989. Bydlel v domě na Rašínově nábřeží těsně sousedícím s Tančícím domem. V nedaleké Šítkovské vodárenské věži byla za dob komunistického režimu zřízena pozorovatelna StB, odkud byl sledován východ z domu právě Václava Havla, jako politicky nepohodlné osoby.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.