Jiráskův most

Jiráskův most

Jako šestý most po proudu Vltavy v Praze počítáme Jiráskův most. Vznikl proto, že rozvíjejícímu se průmyslovému Smíchovu už nedostačovalo spojení Palackého mostem.

Během 4 let tak v roce 1933 vyrostl železobetonový most dlouhý 310 m a široký 21 m. Jeho autory byli inženýr František Mencl a architekt Vlastimil Hofman. Jeho uvedení do provozu probíhalo ve dvou etapách. V první se rozjely tramvaje po jeho střední části a o dva roky později byl zprovozněn zbytek mostu. Koleje byly později odstraněny.

Most se přes řeku klene 5 betonovými pilíři a 6 parabolickými oblouky. Před uměleckou stránkou mostu byla upřednostněna jeho funkcionalita, proto je umělecká výzdoba je strohá. Povrch je z omítky z umělého kamene, most má betonové zábradlí a stožáry osvětlení mají terasový hlazený povrch. Na obou předmostích stojí pylony s obelisky a dekorativními kašnami.

Zajímavost:

Svůj název most dostal po slavném českém prozaikovi a dramatikovi, Aloisi Jiráskovi, který mezi roky 1903 - 1930 bydlel u úpatí mostu v domě čp. 1775 na dnešním Jiráskově náměstí.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.