Šítkovská vodárenská věž

Šítkovská vodárenská věž, někdy nazývaná také Hořejší, se nachází na jižním konci Slovanského ostrova a těsně sousedí s budovou SVÚ Mánes.

Byla původně dřevěná, díky čemuž také roku 1501 zcela vyhořela. Nová kamenná věž, která se nám do dnešních dnů dochovala, je z roku 1591. Svou tak charakteristickou barokní báň dostala po opravě vynucené ostřelováním švédskými vojsky v roce 1648.

Svému účelu, tedy rozvádění vody do kašen Nového Města, sloužila věž do roku 1847. Poté byly její vodárenské stroje rozebrány a měla být zbourána. Před zkázou ji zachránila Umělecká beseda. Věž byla rekonstruována po roce 1980 a znovu pak v roce 1996.

Pod věží dříve stávaly tzv. Šítkovské mlýny, nazvané po svém majiteli. V roce 1930 byla na jejich místě postavena budova Spolku výtvarných umělců Mánes.

Zajímavost:

Šítkovská vodárenská věž představuje nejšikmější věž v Praze. A to je už co říct! Vždyť ne nadarmo se Praze říká "stověžatá". Od svislé osy je vychýlená o zhruba 115 cm. Naštěstí díky několika zásahům, kdy byla staticky zajištěna, se její odklon už nezvětšuje.

Zajímavostí je i smutný fakt, že v letech 1977 až 1989 se v jejím posledním patře nacházela pozorovatelna StB. Ta tu byla zřízena pro sledování nepohodlné politické osoby, Václava Havla, který bydlel v domě na nedalekém Rašínově nábřeží.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.