Čechův most

Čechův most

Čechův most je náš secesní unikát. Jedná se totiž o jedinou takto velkou secesní mostní konstrukci. Byl tak právem zařazen mezi chráněné technické památky. V pořadí je desátý v Praze spojuje nábřeží Edvarda Beneše s Dvořákovým nábřežím. Jeho autory byli inženýři Jiří Soukup, Václava Trča, František Mencl a architekt Jan Koula.

Stavba mostu měla přímou souvislost s asanací Židovského města. Most se měl stát součástí nikdy nerealizované trasy z Václavského náměstí přes Staroměstské náměstí, Pařížskou třídu a průkopem Letenskou strání na Pražský hrad. Dostavěn byl v roce 1908.

Bohatá umělecká výzdoba sestává ze zasklených železných luceren na vrcholech sloupů, na nichž stojí 4 bronzové sochy géniů od sochaře Antonína Poppa. Na záhlavích pilířů proti vodě stojí bronzové sochy světlonošů a po vodě jsou bronzové šestihlavé hydry se znaky Prahy. Pilíře byly vyzdobeny žulovými a bronzovými věnci. Jméno dostal po Svatopluku Čechovi, českém básníku a prozaikovi.

Zajímavost:

Čechův most je nejkratší v Praze. Měří pouhých 169 m. Na šířku pak 16 m.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.