Václavské náměstí

Václavské náměstí

Václavské náměstí, najdeme na Novém Městě. Bylo založeno a pečlivě naplánováno Karlem IV., který jej spolu s městem založil. Tehdy se nazývalo ještě Koňský trh. Jméno Václavské náměstí, resp. Svatováclavské náměstí, nese až od roku 1848. Pražané mu často říkají prostě jen Václavák.

Dnes představuje významné kulturní a obchodní centrum a s rozměry 682 m na délku a 60 m na šířku se jedná opravdu o velký bulvár. Vede od Národního muzea k Můstku, kde končí na hranici Starého Města. Najdeme zde hotely, luxusní obchody, kanceláře, rychlé občerstvení apod.

Dominantu náměstí představuje jezdecká socha sv. Václava ve společnosti 4 českých světců sv. Ludmily, sv. Anežky České, sv. Prokopa a sv. Vojtěcha. Sochu zhotovil Josef Václav Myslbek roku 1913. Té předcházela raně barokní jezdecká socha od Jana Jiřího Bendla, která stávala uprostřed náměstí a byla poté přesunuta na Vyšehrad.

Svůj neméně velký význam má náměstí i jako místo dějinných událostí. Václavské náměstí se za staletí své existence stalo svědkem mnoha demonstrací, oslav a jiných masových setkání.

Právě v 80. letech minulého století se toto náměstí stalo místem četných vystoupení proti komunistickému režimu, například nepokoje při výročí úmrtí Jana Palacha nebo výročí sovětské okupace v roce 1968. Vrcholem všech těchto zvedajících se nepokojů byl listopad 1968, při němž se na Václavském náměstí konaly demonstrace přesahující 100 000 účastníků.

Na Václavském náměstí najdeme celou řadu zajímavých staveb. Mezi ty nejvýznamnější patří neorenesanční budova Národního muzea, která právě prochází dlouhodobou rekonstrukcí a modernizací. Zaujme Vás možná také velmi úzký, ale krásný secesní dům z přelomu 19. a 20. století, hotel Meran.

Zajímavost:

Bylo to právě zde na Václavském náměstí, dne 16. ledna 1969, kdy se před budovou Národního muzea upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy Jan Palach, student filozofické fakulty. Dnes zde také můžeme najít Palachův pomník, který sem byl umístěn po roce 1989.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.