Zlatá ulička

Zlatá ulička

Zlatá ulička se nachází v areálu Pražského hradu. Vede od severního opevnění směrem ke starému purkrabství. Jedná se o vskutku malebné místo tvořené řadou malých domečků vtisknutých do hradebních oblouků severní obranné zdi, kterou stavěl Benedikt Ried kolem roku 1500. Nad domky se táhne obranná chodba mezi Daliborkou a Bílou věží. Dříve se jmenovala ulička Zlatnická, pravděpodobně podle obydlí zlatníků, kteří tam bydleli.

Historie Zlaté uličky sahá až do 16. století, kdy zde vyrostla nouzová obydlí. Později žádali hradní střelci Rudolfa II., aby si směli zazdít oblouky nově opravené zdi a usídlit se tam. Později zde bydlela opět chudina. Jako obydlí sloužily domky až do konce 2. světové války.

Ze Zlaté uličky je možné směrem na východ projít na terasu pozdně gotického opevnění mezi Daliborkou a Černou věží. Západní cíp uličky uzavírá válcovitá Bílá věž, jejíž dolní část sloužila jako mučírna a vězení. Své si zde prožil i alchymista Edward Kelly.

Kompletní rekonstrukce Zlaté uličky byla dokončena roku 2011, takže zde návštěvník dnes najde 16 domků a v 9 z nich je umístěna stálá expozice dokumentující život v uličce za 500 let jejího osídlení.

Krom smyšlených osob alchymistů vypráví domky příběhy svých skutečných obyvatel. Najdeme zde například domácnost tzv. červených střelců, nejstarších obyvatel uličky, jejichž úkolem bylo hlídat hradní brány. Dále je tu k vidění zlatnická dílna, krčma, domek bylinkářky, domácnost jasnovidky a kartářky či amatérského filmového historika, který zde ukrýval kopie dobových českých filmů v době německé okupace.

V dalších 7 domcích je možné si zakoupit ručně vyráběné suvenýry české provenience, jako jsou dřevěné hračky, keramika, šperky, knihy a mnohé další.

Zajímavost:

Zcela jistě nejslavnějším obyvatelem Zlaté uličky byl Franz Kafka, který měl v domě č. 22 v roce 1917 pracovnu. Našli bychom zde i jiné spisovatele a básníky, kteří se scházeli v domku č. 12, jako například František Halas, Vítězslav Nezval nebo Jaroslav Seifert.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.