Výstavní síň Mánes patřila dříve Spolku výtvarných umělců Mánes, nazvaném po slavném českém malíři Josefu Mánesovi. Její budovu, která se klene nad řekou jako most, najdeme při pravém břehu Vltavy. Stojí v těsném sousedství Šítkovské vodárenské věže, která zůstala jedinou připomínkou dřívějšího Šítkovského mlýna, který je datovaný až od 12. století.

Budovu Mánesu najdeme na jižním cípu Slovanského ostrova (Žofína). Autorem této funkcionalistické stavby z let 1928 až 1930 je architekt Otakar Novotný. Dříve se zde nacházela restaurace, klubovna a výstavní síně.

Činnost Spolku výtvarných umělců Mánes spočívala v diskutování a přednáškách o českém a evropském umění. Také vydával časopisy, umělecké publikace a pořádal výstavy. Od února 1948 byl SVU Mánes pronásledován a v roce 1956 násilně rozpuštěn.

Dnes je budova v rekonstrukci a po svém dokončení by měla opět sloužit svému původnímu účelu - k pořádání různých výstav, beneficí a přehlídek.

Zajímavost:

Když se v roce 1937 bouralo základové zdivo Šítkovských mlýnů pro stavbu budovy Mánesu, byla porušena statika Šítkovské vodárenské věže, v důsledku čehož dodnes zůstala nakloněná.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.