Salmovský palác

Salmovský palác se nachází na Hradčanském náměstí, resp. jeho jižní straně. Jedná se o trojkřídlou budovu, která byla postavena mezi lety 1800 až 1811 jako klasicistní novostavba s prvky empíru.

Na místě Salmovského paláce dříve stávaly starší rezidence, které postupným slučováním zanikly. Představovaly je renesanční palác Pavla Sixta Trautsohna a palác pánů ze Šternberka. Ty byly v 17. století majetkem Františka Matyáše Karla ze Šternberka a následně Václava hraběte Paara. Dnešní název nese palác po knížeti Salm-Salmovi, pražském arcibiskupu. Ten domy přestavěl a nechal z nich vyrůst palác podle projektu architekta Františka Pavíčka.

Během přestavby však arcibiskup zemřel, takže palác přešel do rukou Josefa knížete Schwarzenberka. Až do roku 1945 palác využívali členové krumlovské primogenitury Schwarzenberků jako svou pražskou rezidenci.

Po válce byl palác zestátněn a od roku 2003 náleží Národní galerii. V roce 2012 byl slavnostně otevřen po rekonstrukci a je využíván k výstavním účelům.

Zajímavost:

Salmovskému paláci se přezdívá také Malý Schwarzenberský palác. To proto, že palác byl připojen jako obytná část k sousednímu velkému renesančnímu Schwarzenberskému paláci.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.