Rožmberský palác - Ústav šlechtičen

Ústav šlechtičen se nachází v Rožmberském paláci na Pražském hradě. Na místě ústavu původně stálo několik domů ze 13. a 14. století, které ale vzaly zasvé při rozsáhlém požáru Malé Strany a Pražského hradu roku 1541. Tím se vlastně uvolnil prostor pro velkorysou stavbu Rožmberského paláce.

Pod stavebním vedením Hanse Vlacha zde vyrost čtyřkřídlý palác s arkádami a později, když Rožmberkové přikoupili sousední domy, se palác rozrostl o velkou zahradu. Stavbu poté vedl známý stavitel Ulrico Avostalis. Na začátku 17. století získal palác Rudolf II. a propojil jej s Ludvíkovým křídlem Královského paláce.

Přestavba pro Ústav šlechtičen probíhala od roku 1753 podle projektu Nicola Pacassiho, kdy ústav založila císařovna Marie Terezie. Dva roky poté byl ústav otevřen. V 1. a 2. patře se nacházely pokoje šlechtičen, další části představovaly apartmá abatyše, společenské místnosti, kapitulní pokoj, chór, barokní kaple Nejsvětější Trojice a Neposkvrněného početí Panny Marie a hospodářské zázemí.

Můžeme říci, že podoba paláce se do dnešní doby příliš nezměnila. Samotný Ústav šlechtičen byl rozpuštěn roku 1919 a v budově se usídlilo Ministerstvo vnitra. Pro něj bylo provedeno také několik adaptačních prací.

Celková rekonstrukce spadá až do let 1996 – 2007. Palác je od roku 2010 přístupný veřejnosti a je možné jej navštívit v rámci prohlídkového okruhu po Pražském hradě.

Zajímavost:                           

Ústav šlechtičen byl určen pro výchovu 30 šlechtických dcer ve věku 24 let a více. Sirotci mohli být v ústavu již od 18 let. Představenou ústavu mohla být jen neprovdaná arcivévodkyně habsbursko-lotrinského rodu a první z nich se stala dcera Marie Terezie - arcivévodkyně Marie Anna.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.