Pražské Jezulátko

Pražské Jezulátko, známé také jako Bambino di Praga, se nachází v chrámě Panny Marie Vítězné na Malé Straně.

Do kostela bylo umístěno roku 1628. Přivezla jej v 16. století do Čech Maria Maxmiliána Manriquez de Lara, budoucí žena Vratislava z Pernštejna. Ta sošku později předala dceři Polyxeně při sňatku s Vilémem z Rožmberka, aby také chránila její rodinu. Soška měla podle tradice přejít na dceru, ale protože Polyxena dceru neměla a měla jen syna s druhým manželem, darovala ji karmelitánům. Během třicetileté války byla soška ztracena a nalezli ji až později za oltářem poškozenou. Byla opravena a po zrušení kláštera karmelitánů ji do opatrování převzal řád anglických panen.

Soška, pocházející ze Španělska, se těší největší oblibě právě v zemi svého původu, ale také v Latinské Americe, Itálii nebo na Filipínách. Tam dokonce její kopie napomohla před 400 lety sjednocení Filipín, neboť představovala pro bojující protistrany společnou modlu.

Soška Pražského Jezulátka byla provedená z vosku v 16. století. Na výšku měří 45 cm. Její vlasy byly nejprve tmavé, ale byly přebarveny na světlé. Pravou rukou žehná, v levé ruce má pozlacenou zeměkouli s křížem. Najdete ji ve stříbrné skříňce na středním oltáři vpravo.

Zajímavost:

Jezulátko nosí 2 korunky a má k dispozici necelých 50 šatiček. Oblékají ho tzv. šatnářky, jimiž jsou od 18. století dle tradice příslušnice řádu anglických panen. Šatičky mají svou symboliku a střídají se 10 x do roka – například jiné jsou o Velikonocích, na Bílou neděli jsou červené, během adventu fialové.

Nejcennější jsou šatičky, které vlastnoručně vyšívala císařovna Marie Terezie. V šatníku najdeme ale také čínské a vietnamské šatičky nebo obleček, který věnovali potomci španělského rodu Manriquez de Lara roku 1996 a které byly přešity ze starodávného kněžského roucha. 

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.