Chrám Panny Marie Vítězné

Chrám Panny Marie Vítězné se nachází na Malé Straně pod Petřínskými sady.

Postavili jej na začátku 17. století němečtí luteráni a zasvětili jej Nejsvětější Trojici. Po Bílé hoře a protireformaci dostali kostel od císaře bosí karmelitáni, kteří změnili zasvěcení ve prospěch Panny Marie Vítězné, přestavěli ho a navíc vystavěli klášter. Karmelitáni dále v kostele postavili kruchtu, hluboké kněžiště a ještě navíc přistavěli věž. Ke klášteru připojili Seminářskou zahradu. Klášter karmelitánů byl však v 18. století zrušen josefínskými reformami. Kostel tehdy převzali maltézští rytíři.

Dnes je opět v držení karmelitánů.

V kostele se nachází raně barokní oltář, dále řada obrazů svatých od Petra Brandla a sochy od Jana Jiřího Bendla. V kostele je také pozdně gotická mramorová křtitelnice, která sem byla přenesena z kostela Panny Marie pod řetězem. Ve věži kostela je možné rozeznít tři zvony.

Pod podlahou kostela je ukryta rozsáhlá krypta, v níž je pohřbeno na 200 těl. Mimo karmelitánů také španělský vojevůdce Don Baltasar de Marradas, rod Dietrichsteinů a další. Část ostatků byla přenesena jinam a ty, které zůstaly, byly uloženy do skleněných rakví. Vidět je však nelze, protože krypta není veřejnosti přístupná.

Chrám Panny Marie Vítězné je vyhledávaným poutním místem, neboť se v něm nachází slavné Pražské Jezulátko.

Zajímavost:

Kostel nemá tradiční orientaci oltáře na východ, ale je otočen na západ. Původní luteránský kostel měl oltář na východ, ale poté, co byl převzat katolíky, aby se odlišil, byl vchod do kostela vytvořen na opačné straně, tedy z dnešní Karmelitské ulice. Navíc v baroku už se tolik nekladl důraz na tradiční východní orientaci kostela.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.