Prašná věž Mihulka

Prašnou věž Mihulku si mohou návštěvníci prohlédnout v areálu Pražského hradu, kde je součástí jeho opevnění. Přístup k ní je z malého prostranství za restaurací Vikárkou.

Tato prašná věž, která má v průměru 20 m a na výšku měří 44 m. Předcházela ji věž ze 13. století a tato dnešní věž byla postavena na konci 15. století zároveň s novým severním parkánovým opevněním Hradu Benediktem Riedem. Mihulka byla jeho nejmohutnější dělovou baštou. Je paradoxem, že se její obranný účel nikdy nenaplnil.

Naopak v době renesance si v ní zřídil dílnu zvonařský mistr Tomáš Jaroš, který vyrobil Zpívající fontánu v parku Královského letohrádku nebo svatovítský zvon Zikmund. Později se zde vystřídaly alchymistická laboratoř nebo skladiště střelného prachu.

Mihulku velmi poškodil výbuch, který způsobila švédská posádka za třicetileté války. Mihulka je přístupná veřejnosti už od roku 1982. Od roku 2004 je v ní otevřena stálá expozice Vojenského historického ústavu dokládající historii vojenství u nás.

Zajímavost:

Pojmenování Mihulka je až z 19. století. Název dostala podle okrouhlé věže, která připomínala kruhový ústní otvor mihule potoční. Do té doby se jí říkalo například Kulatá bašta, Nová, Laboratorium nebo Švédské laboratorium. 

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.