Petřínská rozhledna

Nad Prahou se vypíná na kopci Petřín stavba nápadně podobná pařížské Eiffelově věži. Jedná se však o její 5x menší a mladší napodobeninu, o Petřínskou rozhlednu.

Za založením Petřínské rozhledny stála iniciativa Klubu českých turistů, kterým se na světové výstavě v Paříži v roce 1889 natolik zalíbila Eiffelova věž, že se rozhodli pro Zemskou jubilejní výstavu v roce 1891, a hlavně pro město Prahu, postavit její skromnější kopii.

Stavbu rozhledny vyprojektoval architekt Vratislav Pasovský a autory konstrukce se stali ing. František Prášil a ing. Julius Souček z Českomoravské strojírny.

Lehká příhradová konstrukce rozhledny, která vyrostla ve velmi krátké době na městem darovaném pozemku, byla vyrobena ze 175 t oceli. Věž má 8 boků a každé z 8 ramen je zabudováno do kamenného bloku. Od vchodu až do vyhlídkové terasy vede 299 schodů po dvou vinutých schodištích, přičemž jedno schodiště směřuje nahoru a druhé dolů.

Vyšší ze dvou vyhlídkových teras se nachází ve výšce 51 m a z jejího ochozu je překrásný rozhled po Praze. V celé kráse uvidíte i nedaleký Pražský hrad nebo Strahovský klášter. Nahoru je možné se dostat také malým elektrickým výtahemRozhledna měří celkem 63,5 m.

V roce 1953 byla rozhledna přestavěna na televizní vysílač, což mělo za následek zrušení výtahu a zpřístupnění jen horní vyhlídkové kabiny. Roku 1980 byla pak věž pro havarijní stav veřejnosti uzavřena zcela.

Generální rekonstrukce rozhledny probíhala od roku 1999 celé dva roky. Díky tomu získala nejen svou dnešní podobu, ale také zpět svůj výtah.

Zajímavost:

V roce 1938, když se v Praze konal všesokolský slet, došlo k požáru ve výtahové kabině, pravděpodobně v důsledku zkratu. Nikomu se naštěstí nic nestalo, ale rozhledna byla poškozena. Následně byla opravena a přestavěna.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.