Kostel Panny Marie Sněžné

Kostel Panny Marie Sněžné

Gotický kostel Panny Marie Sněžné najdeme na Novém Městě v těsném sousedství Františkánské zahrady. Nechal jej spolu s klášterem karmelitánů založit Karel IV. po své korunovaci v roce 1347.

Karel IV. jej zamýšlel jako korunovační kostel, a proto byl navržen jako rozměrný trojlodní kostel. Nebýt husitských válek, které jeho výstavbu přerušily, byl by největší hned po chrámu sv. Víta. Z celé velkolepé stavby byl vybudován jen vysoký chór.

Po husitských válkách kostel postupně pustnul, až se zřítila i klenba. Záchrana přišla až s bosými františkány, kteří jej dostali v 17. století a začali jej obnovovat. V 18. století přibyla klasicistní fara.

Kostel má bohatou sochařskou výzdobu, hned před vchodem se nachází socha sv. Jana Nepomuckého a Petra z Alkantary z 18. století.  Dalších 10 soch je v interiéru kostela. Pozoruhodný je i raně barokní oltář ze 17. století. Měří na výšku 29 m a jedná se o nejvyšší sloupový oltář v Praze. Autor je však neznámý.

Oltářní obraz vypráví legendu o založení baziliky Santa Maria Maggiore v Římě, kde Panna Maria naznačila zakladatelům kostela hustým sněžením uprostřed léta místo, kde má být kostel založen. Pražský kostel byl zasvěcen na památku kostela římského.

Až si chrám Panny Marie sněžné půjdete prohlédnout, zastavte se u jeho severní strany, kde najdete zachovalý gotický portál, kterým se vcházelo na bývalý klášterní hřbitov. Na reliéfu je zpodobněno Korunování Panny Marie, kterému jsou přítomny postavy Karla IV. a Blanky z Valois, jeho manželky. Farní krypty jsou místem posledního odpočinutí některých významných osobností, ale také 14 františkánů, kteří byli umučeni pražskou chudinou v roce 1611.

Zajímavost:

Ačkoli kostel Panny Marie Sněžné nebyl dostavěn, jedná se dodnes o kostel s nejvyšší klenbou ze všech kostelů v Praze. Měří 34 m

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.