Karolinum

Karolinum

Karolinum se nachází na Ovocném trhu na Starém Městě. V jeho blízkosti najdeme například Stavovské divadlo.

Když Karel IV. založil 7. 7. 1348 univerzitu, první v Českém království, neměla univerzita žádnou svou ústřední budovu. Studenti bydleli u svých profesorů a s nimi také jedli. Přednášky buď probíhaly v soukromí, nebo v kostelích a klášterech. Až později začaly vznikat univerzitní koleje, jednou z nich bylo právě Karolinum.

Karlova kolej byla založena roku 1366 a roku 1386 získala přístřeší v gotickém patricijském domu Johlina Rotleva, královského mincmistra, který daroval svůj dům králi Václavu IV. Král daroval tento a ještě sousední domy Karlově koleji, která v té době sídlila v nedostačujícím domě na okraji židovské čtvrti.

V novém objektu byla zřízena i univerzitní kaple a velký sál, tzv. aula magna, který sloužil pro slavnostní shromáždění. Stávající domy byly postupně přistavovány a rozšiřovány. Přibyly také posluchárny, byty mistrů, lázně, ale i vězení. V roce 1611 došlo ke sjednocení všech kolejí pouze do budovy Karolina.

Dnešní podoba Karolina je dána primárně barokní přestavbou v 18. století, kterou provedl František Maxmilián Kaňka. Dnes zde najdeme ale i celou řadu gotických prvků, které byly posléze odkryty. Například z původního Rotlevova domu je zachované loubí a krásný gotický arkýř ze 14. století. Zdobností se mu rovná snad jen arkýř Staroměstské radnice.

Rozsáhlá rekonstrukce Karolina probíhala až po 2. světové válce a týkala se nejen samotné historické budovy Karolina, ale i dalších 17 připojených domů. Je to například Buquoyský palác a Opitzův dům nebo dům zv. Stokhaus. Později bylo upraveno nádvoří do původní gotické podoby s cihlovými arkádami a pavlačí. Nově zde přibyla socha Jana Husa od Karla Lidického.

V 60. letech byla vystavěna nová vstupní budova, upraven čestný dvůr, který získal novou fontánu.

Hlavním prostorem Karolina je dodnes velká aula, kde se konají slavnostní shromáždění a konají promoce studentů. Aula, která byla v novodobých dějinách ještě rozšířena, má vlnitý strop, díky čemuž je v ní výborná akustika.

V lustrech jsou ukryta oteplovací tělesa a ampliony. Na hlavní stěně visí gobelín od Vladimíra Sychry z roku 1947, který zpodobňuje Karla IV., jak klečí před knížetem Václavem. Týž motiv nese univerzitní pečeť. Aulu zdobí i bronzová socha Karla IV. v nadživotní velikosti.

Nad kruchtou se nachází malý gotický portál, který vede k několika komnatám, v jedné z nich jsou ukryty cenné listiny, pečeti a insignie - výsostné univerzitní znaky. Na druhé straně auly najdeme zase malou kapli. Karolinum je národní kulturní památkou.

Zajímavost:

Budova Karolina byly v minulosti svědky mnoha důležitých událostí a navštívily je mnohé důležité osobnosti. Působil zde například jako profesor a rektor mistr Jan Hus, který v aule Karolina vystoupil proti papežskému prodeji odpustků. Univerzitní mistři se také podíleli na vyhlášení Čtyř pražských artikul roku 1420, husitských reformních požadavků.

V Karolinu několikrát proběhl také zemský sněm a roku 1618 se právě z Karolina po zasedání vypravili čeští stavové na Pražský hrad, kde provedli defenestraci místodržících Slavaty a Martinice.

Můžeme říci, že se univerzita stala jedním z center reformního hnutí. Bohužel ji za to po porážce stavovských vojsk na Bílé hoře stihl trest. Byla vítězným Ferdinandem II. předána jezuitům, kteří ji spojili s Klementinem, svou kolejí.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.