Kaple svatého Kříže

Kaple sv. Kříže stojí na II. nádvoří Pražského hradu. Byla postavena během tereziánské přestavby v 18. století v místech, kde bývala budova stavebního úřadu a korunovační kuchyně Karla VI., sloužící jako strážnice.

Autorem této stavby byl dvorní architekt Marie Terezie, Nicolo Pacassi, který měl za úkol přestavět celý Pražský hrad do reprezentativního barokního vzhledu. Dnešní podoba kaple je však ovlivněná klasicistní přestavbou z 19. století.

Při této přestavbě byly na průčelí umístěny sochy sv. Petra a Pavla a u vchodu socha sv. Jana Nepomuckého, obojí od Emanuela Maxe.

V interiéru se nacházejí nástěnné malby s výjevy ze Starého a Nového zákona, které ale pochází až z z 50. let 19. století.

Dnes už kaple neslouží svému původnímu účelu. Nejprve zde bylo informační centrum pro turisty a dnes zde najdeme opět stálou expozici, přístupnou veřejnosti.

Zajímavost:

Kapli sv. Kříže se také říká Klenotnice, protože byla mezi lety 1961 až 1990 místem vystavení Svatovítského pokladu, největšího českého klenotu.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.