Palackého most

Palackého most

Palackého most je po proudu řeky pátým pražským mostem, třetím nejstarším mostem a třetím kamenným mostem v Praze vůbec. Můžeme mu ale přiřknout také jedno prvenství a to, že bylo při jeho stavbě použito techniky tzv. kesonového zakládání pilířů. Dříve se mosty zakládaly například v otevřených stavebních jámách.

K jeho výstavbě vedla potřeba vytvořit novou spojnici s rozvíjejícím se průmyslovým Smíchovem. Byl dokončen v roce 1878. Jeho neorenesanční podobu mu vytiskli inženýr Josef Reiter a architekt Bedřich Münzbergr. Most je kamenný z různobarevných žulových kvádrů. Měří na délku 228 m a na šířku má dnes po rozšíření necelých 14 m.

Mostu se nejprve říkalo "Kamenný na Smíchov" nebo "Podskalský". Svůj dnešní název dostal po slavném českém historiku, spisovateli a politiku, Františku Palackém.

Zajímavost:

Čtyři monumentální sousoší, která most zdobila ještě koncem 19. století a byla poškozena leteckými nálety za 2. světové války, dnes na mostě nenajdete. Můžete je ale spatřit v sadech na Vyšehradě. Jedná se o sousoší inspirovaná českou mytologií od slavného sochaře J. V. Myslbeka.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.