Betlémská kaple

Betlémskou kapli najdeme na Starém Městě na Betlémském náměstí poblíž Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.

Původní Betlémská kaple byla založena roku 1391 Hanušem z Mühlheimu, bohatým měšťanem, a obchodníkem Václavem Křížem. Byl to právě Václav Kříž, kdo kapli věnoval pozemek, peníze a relikvii, údajně ostatky jednoho ze zavražděných betlémských nemluvňat. Kaple byla založena pro kázání v češtině. Svůj název získala podle dne vysvěcení na den svatých Mláďátek povražděných v Betlémě.

Kapacita kaple byla až 3000 lidí a největší slávy se zřejmě dočkala v dobách kázání Mistra Jana Husa mezi lety 1402 až 1413. Scházeli se v ní nejen zástupci panstva, ale také prostí měšťané a dokonce sem chodila i sama královna Žofie. Zde se také nakonec zrodilo reformní církevní hnutí, které později přerostlo v husitské války. Během válek byla kaple centrem kališnické církve.

Později ji získala Jednota bratrská a po bitvě na Bílé hoře kapli zkonfiskovala římská církev. V roce 1661 Betlémskou kapli koupil řád jezuitů, přetvořil ji na katolický kostel. Bohužel zrušení řádu jezuitů za josefínských reforem vedlo i ke zrušení kostela a jeho zboření.

Betlémská kaple se stala i pohřebištěm významných jmen, jako byl její zakladatel Hanuš z Mühlheimu, kazatel Jakoubek ze Stříbra nebo tiskař a nakladatel Jiří Melantrich.

Kaple dnes náleží Českému vysokému učení technickému.

Zajímavost:

Dnešní Betlémská kaple je jen kopie původní středověké stavby. Nově postavená kaple byla dokončena roku 1954. Národní kulturní památkou se stala roku 1962.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.