Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur

V roce 1567 koupil jeden dům Václav Krocín z Drahobejle, spojil ho se dvěma sousedními a nechal přestavět na renesanční měšťanský dům. Můžeme říci, že dnešní dům u Halánků je i přes přestavby v 18. století v základu původním domem ze 16. století.

Dům se nazývá podle Jana Halánka z Jičína, který ho vlastnil od roku 1676. Vařilo se zde pivo a pálila kořalka. Stavebně se jedná o jednopatrový dům s mansardovou střechou. Na domě stále najdeme nad portálem nápis: "U Halánků, pivovar a vinopalna".

V roce 1826 koupili dům rodiče Vojty Náprstka, manželé Fingrhutovi, jejichž neponěmčené jméno znělo Náprstkovi. Byl to právě mladší syn Náprstkových, který výrazně ovlivnil historii tohoto domu.

Ten po dokončení práv ve Vídni odjel do Ameriky. Po 10 letech se vrátil a založil v domě jedno z prvních pražských kulturních a společenských center. Přednášeli zde významné soudobé osobnosti, jako například Julius Zeyer, Jaroslav Vrchlický, Josef Václav Sládek, Jan Evangelista Purkyně a další. Vojta Náprstek se stal také zakladatelem Klubu českých turistů a i nadále udržoval styk s krajany v Americe.

Roku 1862 zřídil Vojta Náprstek České průmyslové muzeum právě v domě U Halánků a záhy kromě technických exponátů se mohlo pochlubit etnografickými a uměleckými sbírkami. Ty pocházeli z jeho vlastních cest po světě, ale i z darů, například Emila Holuba. Součástí muzea se stala i odborná knihovna.

Poté, co výstavní prostory přestaly dostačovat, přistavěli Náprstkovi za domem další třípodlažní budovu. Roku 1933 převzalo Náprstkovo muzeum pod svou správu Národní muzeum a je jeho správcem dodnes. Od roku 1945 se Náprstkovou muzeum orientuje pouze na mimoevropské kultury.

Zajímavost:

Vojta Náprstek byl podporovatelem také emancipace žen. V domě U Halánků založil Americký klub českých dam. Ten pořádal pro své členky různé výlety, přednášky, ale i předváděcí akce. Tak se do povědomí českých žen dostaly mnohé moderní pomůcky do domácnosti, jako byla pračka, lednička, žehlička, ale i šicí a tiskařské stroje.

Kluby vedly významné ženy jako byla spisovatelka Karolina Světlá a Žofie Podlipná nebo kněžna Jenny Taxisová.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.