Staroměstská vodárenská věž a vodárna

Staroměstská vodárenská věž a vodárna

Staroměstská vodárenská věž a vodárna se nachází na Starém Městě na Novotného lávce, pojmenované po rodině mlynářů.

Původně v těchto místech stávala skupina mlýnů. Jejich dominantou byla Staroměstská vodárenská věž, o které se hovoří již roku 1489. Poničilo ji švédské ostřelování roku 1648 i povodně. V 19. století došlo k její modernizaci a rekonstrukci pod vedením ředitele pražské polytechniky Františka Josefa Gerstnera a českého vynálezce Josefa Božka.

Dnešní podoba vodárenské věže je dána jádrem z pískovcových kvádrů ze 16. století. Při obnově v 19. století byla zvýšena o 1 patro, dostala věžní hodiny a získala zpět svou gotickou střechu. Půdorys věže je čtvercový, na výšku měří 53 m a ve výšce 31 m býval ve věži umístěn vodojem. Z něj se voda samospádem rozlévala systémem potrubí do kašen na Starém Městě pražském. Věžní vodojem byl však vyřazen z provozu roku 1880.

Vedle vodárenské věže stojí bývalá budova Staroměstské vodárny. V ní se nacházelo čerpací zařízení, které pumpovalo vodu nahoru do vodojemu ve věži. Tato novorenesanční budova zdobená sgrafitem vznikla podle plánů architekta Antonína Wiehla v 19. století. Právě ornamentální výzdoba je dílem architekta Jana Kouly, figurální výzdobu navrhl František Ženíšek a Mikoláš Aleš a zobrazuje obléhání Švédy.

V 19. století sídlila v budově městská pokračovací škola pro dívky, po ní vodárenské úřady. Jednu z místností měl na čas pronajatou i malíř Antonín Chittussi. Čerpací stanice byla zrušena v roce 1913.

V budově mělo být otevřeno Muzeum Bedřicha Smetany, proto byla zahájena její velká rekonstrukce ve 20. století. Muzeum, které v budově sídlí dodnes, bylo otevřeno roku 1936, a najdeme v něm přednáškový sál, muzejní expozice, archiv a studovnu. Od roku 1976 je muzeum součástí Národního muzea jako jedna z expozic Muzea české hudby.

Zajímavost:

Za dobu své existence Staroměstská vodárenská věž několikrát vyhořela, a to od otevřeného ohně, jímž byly v zimě zahřívány trubky proti zamrznutí.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.