Staroměstská tržnice

Staroměstská tržnice se nachází na Starém Městě v Rytířské ulici mezi Příkopy a Staroměstským náměstím.

Dříve se v těchto místech rozprostíraly různě zaměřené trhy, jako byl například trh vaječný, máselný a drůbežářský. Prodávaly se zde i levné boty a hliněné nádobí. Nedaleko odsud se nacházel také Uhelný trh, kde byly k dostání květiny, nádobí, nářadí, ale bylo možné se zde i najíst, neboť se zde prodávalo hotové jídlo, jen udržované v teple ve velkých hrncích. Na Zelném trhu se prodávala zelenina, v Kotcích byl zase trh bramborářský. Název dnešního Ovocného trhu vypovídá o prodeji ovoce.

Veškerý prodej tehdy probíhal z dřevěných bud nebo pultů zastíněných jen slunečníky, takže se tu o velké hygieně a kultuře prodeje mluvit nedalo. Z toho důvodu rozhodli pražští radní, že bude postavena Staroměstská tržnice jako zastřešená budova. Kvůli její výstavbě byly zbourány 4 staré domy.

Na základě projektu architekta Jindřicha Fialky zde vznikla čtyřpatrová novorenesanční stavba se dvěma vjezdy, kavárnou, výčepem, obchody a kancelářemi. Tržnice dokončil roku 1897 až stavitel Antonín Novotný. U hlavního vchodu najdeme vymalované lunety s motivy pražských trhů a v průčelí jsou vidět znaky českých měst. Celá stavba je zastřešena ocelovou obloukovou konstrukcí na litinových sloupech se skleněnou osmibokou kupolí uprostřed. Nacházelo se zde zhruba 149 stánků.

Rekonstrukce tržnice v 80. letech 20. století zcela zakryla její historický ráz a krásu. Oblouková litinová konstrukce střechy byla zakryta zateplovacím stropem na způsob sádrokartonu. V tržnici dnes najdeme provozovnu supermarketu, čínské prodejce, ale nic, co by připomínalo její dřívější lesk. Magistrát hl. m. Prahy připravuje projekt, který by tržnici vrátil do původní podoby a v jejích prostorách by pak otevřel celoroční farmářské trhy nabízející produkty českých farmářů.

Zajímavost:

Litinové sloupy střešní konstrukce byly duté a sloužily tak jako ventilace do sklepních prostor, kde byly sklady a chladírny. Dalším moderním prvkem bylo osvětlení obloukovými lampami Františka Křižíka. Můžeme tak říci, že Staroměstská tržnice byla v době svého vzniku jednou z nejmodernějších staveb svého druhu v Evropě.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.