Průmyslový palác

Průmyslový palác se nachází v Praze Holešovicích v areálu Výstaviště. Palác byl postaven pro Zemskou jubilejní výstavu v roce 1891. Jeho architekty byli Bedřich Münzberger a ing. František Prášil. Druhému jmenovanému vděčí za odlehčenou obloukovou konstrukci, která mu také vtiskla elegantní ráz. Monumentální vstupní bránu navrhl architekt Antonín Wiehl.

Palác je tvořen 3 částmi s ústředním prostorem širokým 65 x 45 m. Uprostřed se vypíná 51 m vysoká věž.

Výzdoba exteriérů je dílem architekta Bedřicha Ohmanna, později architekta Aloise Dryáka. Za pozornost stojí figurální okna v průčelí, která byla provedena podle předlohy Mikoláše Alše, a bylo pro ně použito milion barevných skel, které byly po vzoru katedrálních vitráží zasazovány do olověných pásků. Kopule paláce je osazena královskou korunou s křížem, která napodobuje svatováclavskou korunu.

Na kopuli paláce byla umístěna velká replika královské koruny s křížem, která měla podobu svatováclavské koruny. Úprava interiérů je dílem architekta Josefa Fanty. Kromě jubilejní výstavy se zde konala celá řada dalších výstav.

V 50. letech byl palác upravován pro potřeby sjezdu Komunistické strany. Byl tehdy také přejmenován na Sjezdový palác a celý areál výstaviště pojmenován Park kultury a oddechu Julia Fučíka. Po revoluci se zde konala roku 1991 Všeobecná československá výstava, která palác navrátila původnímu účelu, ale nejednalo se o příliš zdařilý podnik.

V roce 2008 bylo levé křídlo Průmyslového paláce zcela zničeno velkým požárem.

Zajímavost:

Při stavbě Průmyslového paláce byla v českých zemích poprvé realizována architektura s železnou montovanou konstrukcí. Tu za 5 měsíců smontovalo 150 dělníků První českomoravské strojírny Kolben - Daněk v Praze.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.