Petrská věž se nachází v Praze na Novém Městě. Jedná se o pozdně gotickou samostatně stojící stavbu chrámové zvonice při kostele sv. Petra, která byla postavena podle vzoru italských campanill.

Samotná stavba věže byla zahájena až 150 let po vykopání základů a k vysvěcení došlo roku 1598. Původně kostel s věží patřil kališníkům, následně luteránům a po bitvě na Bílé hoře se stal majetkem řádu Křižovníků s červenou hvězdou.

V roce 1648 za obléhání Švédy byla věž dělostřelbou značně poškozena a do konce 17. století po opravě ještě dvakrát vyhořela. Obnovena byla opět barokně z iniciativy arcibiskupa Valdštejna. Tehdy získala barokní střechu kupolovitého tvaru.

Arcibiskup daroval také nový zvon Petr, který musel být na počátku 18. století znovu přelit ve zvonařské dílně M. Löwa.

Ve věži se nachází 3 zvony. Největší, Petr, je 122 cm vysoký, má 166 cm průměr, nese reliéf sv. Petra, znak Nového Města pražského a jména soudobých konšelů. Druhý zvon se jmenuje Pavel a byl odlit v roce 1724 zvonařem Zachariášem Dietrichem, nese na sobě obraz sv. Pavla a znak Nového Města pražského. Poslední zvon, Jan Křtitel, který byl za války roztaven, byl odlit roku 1833 zvonařem Bellmannem.

V nejvyšším bodě věže je zavěšen umíráček. Na věži se též nachází věžní hodiny.

Latinský nápis na průčelí sděluje "Měšťané farnosti sv. Petra na Poříčí nákladem veřejným i soukromým tuto věž vděčnému potomstvu vystavěli r. 1598".

Zajímavost:

Zvonice byla v mládí oblíbeným místem slavného českého básníka K. H. Máchy. Jednou vylezl na trám nad hlavicí zvonu, odkud, ale spadl a poranil se na obličeji, díky čemuž mu zůstala nad obočím a pod okem jizva.

 

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.