Nuselský most

Nuselský most

Nuselský most se klene přes Nuselské údolí a spojuje Pankrác a oblast Karlova. Jedná se o významnou technickou památku, která v roce 2000 získala ocenění Stavba století v kategorii dopravní stavby.

Na tomto předpjatém betonovém mostu vede dvouproudá severojižní magistrála o 6 pruzích a uvnitř tubusu mostu vede trasa metra C. Stavba mostu byla dokončena roku 1973 podle koncepce inženýrů Jana Vítka, Miroslava Sůry a architekta Roberta Bucháčka. Tři roky před otevřením mostu byla provedena zátěžová zkouška, kdy se po mostě projelo 66 tanků.

V 90. letech 20. století byl most doplněn po stranách 2,7 m vysokým speciálním zábradlím, jehož účelem je odradit sebevrahy od skoku. Uvádí se, že za celou dobu existence mostu si skokem dolů ukrátilo život 200 až 300 lidí.

V roce 1997 probíhala rekonstrukce ocelového roštu, na kterém se objevily trhliny. V budoucnu most čeká zcela jistě generální rekonstrukce, což bude mít velký vliv na dopravu ve městě.

Zajímavost:

Most měří na délku 485 m a na šířku 26,5 m. Tělo mostu tvoří železobetonová rámová konstrukce podepřená 4 pilíři. Most se klene nad Nuselským údolím v průměrné výšce 42,5 m. Síla stěn tubusu metra sahá od 30 do 110 cm. Nuselský most představuje jeden z největších v celé České republice

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.