Museum Kampa

Museum Kampa

Museum Kampa se nachází v prostorách Sovových mlýnů na ostrově Kampa na Malé Straně.

Nejstarší písemná zmínka o mlýnech pochází z roku 1393, ale jméno nesou po majiteli Václavu Sovovi z Liboslavě, který je vlastnil v 15. století. Původní gotické mlýny se dočkaly pozdější přestavby a renesančních úprav.

Dalším z významných majitelů byl v 19. století podnikatel František Odkolek, který nechal mlýn přestavět architekty Josefem Schulzem a Josefem Zítkem, mimo jiné autory Národního divadla. Mlýn začal pohánět parní stroj. Odkolkův mlýn koncem 19. století bohužel vyhořel a jeho vyhořelá stavba přešla do majetku města.

V roce 2000 byla zahájena rekonstrukce Sovových mlýnů a již roku 2001 byly zpřístupněny veřejnosti. Rekonstrukce, jejímž hlavím investorem byla Praha, byla prováděna s ohledem na jejich budoucí využití, tedy vytvoření výstavních prostor Musea Kampa, které bylo otevřeno v roce 2003.

Museum Kampa mohlo vzniknout díky bohaté sbírce české sběratelky umění, paní Medy Mládkové a jejího manžela, která se rozhodla svou sbírku věnovat České republice. V muzeu dnes najdeme rozsáhlé sbírky dvou výrazných osobností umění 20. století, tedy Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a Sbírku středoevropského moderního umění.

Dnes Museum Kampa představuje moderní galerii, která pořádá i krátkodobé výstavy, v nichž prezentuje umění tuzemských i zahraničních umělců, jako jsou např. Yoko Ono, Andy Warhol, Theodor Pištěk a další.

Zajímavost:

Vizuálním symbolem muzea se původně stala 4 m vysoká a přes 2 t vážící dřevěná Židle. Tu však vzala velká povodeň v roce 2002. Později ji nahradila nová z topolového dřeva, která měří dokonce 6 m.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.