Lichtenštejnský palác

Lichtenštejnský palác

Barokní Lichtenštejnský palác najdme na levém břehu Vltavy na Kampě poblíž Sovových mlýnů. Jeho projektantem byl slavný Giovanni Battista Alliprandi a dnes je palác chráněn jako kulturní památka. Palác náležel nejen Lichtensteinům, podle nichž má své jméno, ale také Kolovratům a Odkolkům, vlastníkům pekárny a sousedního Sovova mlýna. Dnešním vlastníkem paláce je stát, který zde ubytovává významné státní návštěvy nebo pořádá kulturní akce.

Palác nechal vystavět mezi lety 1697 – 1698 František Helfried z Kaiserštejna na šestibokém půdorysu. Alliprandi využil i polohy paláce na břehu Vltavy a přivedl do paláce v úrovni hladiny vody malý tunel pro loďky, který zakončil malým přístavištěm uvnitř paláce. Ten byl ale zrušen při úpravách v první třetině 20. století.

Právě rodina Odkolků, která palác koupila roku 1864 v neudržovaném stavu, jej nechala zvýšit o jedno patro a klasicistně upravit fasádu. Ve válečných letech 1940-1945 v paláci sídlilo krajské vedení NSDAP, které si v palácové zahradě zřídilo cvičiště Hitlerjugend.

Teprve po roce 1945 na Kampě vznikl městský park a v paláci se střídaly různé státní instituce. Když se palác dostal do rukou státu, byl v havarijním stavu, proto byla zahájena celková rekonstrukce, při níž v interiérech byly vybudovány luxusní apartmány pro významné státní návštěvy.

Zajímavost:

V apartmánech byli ubytováni mimo jiné španělský král Juan Carlos s manželkou Sofií, britská královna Alžběta II. s manželem princem Filipem, ale také japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko. Poslední rekonstrukce proběhla po ničivých povodních roku 2002.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.