Kostel sv. Ludmily

Kostel sv. Ludmily stojí na náměstí Míru na Novém Městě pražském.

Jedná se o novogotickou trojlodní baziliku s příčnou lodí, která byla postavena v letech 1888 až 1892 z režných cihel. Autorem projektu byl architekt Josef Mocker a stavebníkem vinohradská obec spolu se spolkovou podporou. Kostel byl slavnostně vysvěcen tehdejším arcibiskupem kardinálem Františkem Schönbornem a pak byly do kostela přeneseny ostatky sv. Ludmily a jejího vnuka sv. Václava.

Dominantu stavby tvoří dvě věže přiléhající ze stran ke vstupnímu průčelí. Zajímavé je, že při výšce 60 m, má každá z věží 5 různě vysokých podlaží. V každé z věží se nachází dva zvony.

Při vstupu do kostela Vás uvítá hlavní portál s reliéfem Krista, sv. Ludmilou a sv. Václavem vytesaným do tympanonu. Jeho autorem je slavný sochař Josef Václav Myslbek.

Od roku 1974 byl kostel opravován a dočasně uzavřen. Slavnostní otevření celého kostela proběhlo roku 1992 spolu s bohoslužbou slouženou arcibiskupem Miloslavem Vlkem.

Zajímavost:

Chrámový interiér nepřipomíná strohou gotickou výzdobu, ale naopak překvapí svou barevností a pestrostí zpracovaných námětů. Výrazná polychromie stěn a sloupů pochází od Jana Jobsta. Autory předloh pro vitrážová okna byli Fratišek Sequens, František Ženíšek a další. V kostele se nacházejí také boční secesní oltáře, kazatelna a jesličky.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.