Jeruzalémská synagoga

Jeruzalémská synagoga, nazývaná také Jubilejní synagoga, se nachází na Novém Městě nedaleko Vrchlického sadů.

Je to nejmladší, ale také největší synagoga z pražských synagog patřící pražské Židovské obci. Byla postavena v neorománském slohu roku 1906 a jejím autorem byl vídeňský architekt Wilhelm Stiassny, který byl zkušeným stavitelem synagog. O veškerou výzdobu interiérů, dekorování chrámové lodi, nástěnné malby a štukatury se zasloužila firma Františka Fröhlicha.

Průčelí synagogy Vás zaujme velkým obloukem a rozetovým oknem, v němž je zpodobněna šesticípá Davidova hvězda. Po stranách hlavního vchodu stojí dvě věže. Nicméně ženy do synagogy vstupují samostatnými vchody a jsou jim určeny galerie. Synagoga má 850 sedadel. Uvnitř synagogy najdeme překrásnou barevnou, převážně ornamentální, výzdobu. V čele synagogy jsou Mojžíšovy desky s 10 zákony.

Název Jubilejní vzešel z návrhu Izraelitního spolku jako připomenutí památky 50. výročí vlády Františka Josefa I. Od roku 1907 je synagoga majetkem Židovské obce v Praze a pravidelně se zde konají bohoslužby. Slavnostního otevření se dočkala po rekonstrukci v roce 1996. Díky rekonstrukci zde může návštěvník obdivovat bohatě malované ornamenty ve stylu vídeňské secese, které v jiné synagoze na světě nenajde.

Zajímavost:

Synagoga byla vystavena jako náhrada za židovské církevní stavby zbourané při asanaci Starého Města. 

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.