Hrzánský palác

Hrzánský palác

Hrzánský palác se nachází na Hradčanech v Loretánské ulice. Jedná se o jeden z nejstarších hradčanských domů. Původně zde býval gotický dům, který ve 14. století na čas vlastnil Petr Parléř, stavitel chrámu sv. Víta. Právě zde nechal nejvyšší český kancléř Jindřich z Plavna vystavět nový dům, který na konci 16. století podstatně rozšířil Adam starší ze Šternberka.

V průběhu dalších let byl dům renesančně přestavěn a postupně se rozrůstal. Byl dokonce propojen se sousední Ditrichštejnským palácem.

Dnešní jméno paláce pochází od rodu Hrzánů, který jej na počátku 18. století koupil. Naopak koncem 18. století se palác stal kapitulním domem děkanství při Svatovítském chrámu. Byla to právě kapitula, která palác přestavěla a původní renesanční fasádu překryla pozdně barokní.

Hlavní vchod má stále zachovalý renesanční portál. Půdorys paláce je obdélníkový a svírá uprostřed nádvoří. Ve sklepních prostorách byste našli zbytky středověkého opevnění Hradčan.

Dnes palác náleží vládě České republiky, která jej využívá pro diplomatické a reprezentační účely.

Zajímavost:

V paláci, resp. v jednom z jeho bytů bydlel v letech 1894 - 95 T. G. Masaryk, budoucí prezident, s manželkou Charlottou. Naopak v zadním traktu paláce v ateliéru bydlel a maloval v letech 1937 - 1970 malíř Jan Slavíček, syn slavného českého malíře Antonína Slavíčka.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.