Grébovka

Jedná se o honosnou vilu, která vyrostla na místě dvou viničních usedlostí Dolní a Horní Landhauska. V roce 1870 je koupil podnikatel Moritz Gröbe a v horní části pozemku nechal postavit luxusní dvoupatrovou vilu ve stylu italské renesance podle projektu Antonína Barvitia. Autorem návrhu interiérů se stala jiná významná osobnost, architekt Josef Schulz, mimo jiné autor rekonstrukce vyhořelého Národního divadla. Fasáda je vyzdobena freskami s motivy dětí.

Přízemí vily zaujímá veliká terasa, jež je propojena dvouramenným schodištěm s obnovenou vinicí. Ve vinici se nachází kompletně zrekonstruovaný Viniční altán.

V roce 1905 vilu a přilehlé pozemky i s ostatními stavbami odkoupila od dědiců Gröbeho vinohradská obec a roku 1906 pak zpřístupnila okolní pozemky pod názvem Havlíčkovy sady.

Sídlila zde pak Vysoká škola lesnická a byla zde zřízena ubytovna mimopražské mládeže při návštěvě Prahy. Během okupace obsadila vilu nacistická Hitlerjugend a roku 1945 byla spolu se zahradou poničena spojeneckým bombardováním a následným požárem. V 50. letech 20. století byla opravena pro účely Domu pionýrů a mládeže. Bohužel zde byly provedeny mnohé necitlivé zásahy.

Poslední rekonstrukce byla dokončena roku 2007, kdy vila získala svou původní podobu. Všechny objekty Grébovky jsou ve správě městské části Prahy 2. Konají se zde různé akce, jako například svatby, vinobraní, konference a školení.

Zajímavost:

Vila byla po smrti Gröbeho pronajímána jeho dědici, takže zde například bydlela vnučka císaře Františka Josefa I. se svým manželem, knížetem Windischgrätzem.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.