Clam-Gallasův palác

Clam-Gallasův palác najdeme v Praze na Starém Městě v blízkosti Klementinadomu U Rotta. Palác je právem označován za perlu baroka, protože se jedná o jeden z nejkrásnějších pražských barokních paláců. Jedná se o ojediněle čistou vídeňskou palácovou barokní stavbu. Bohužel krása a monumentalita tohoto paláce, zejména jeho průčelí, dostatečně nevynikne uprostřed stísněné středověké zástavby.

Výstavba byla započata roku 1713 a byla určena neapolskému místokráli Janu Václavu Gallasovi. Ten se ale dostavby svého paláce nedočkal a pokračoval v ní jeho dědic Filip Josef. Avšak ani ten se dostavby nedožil, a tak palác zdědil syn Gallasovy sestry, Kristián Filip z Clamu. Od spojení těchto dvou rodů pak název paláce Clam-Gallasův.  

Na stavbě se postupně podílely významné osobnosti, jako byl architekt Jan Bernard Fischer z Erlachu a stavitel Jan Dominik Canevalle. Inspirací pro stavbu byla antická mytologie. Sochařské práce jsou dílem dílny Matyáše Bernarda Brauna. V průčelí budovy najdeme dvě obří sochy gigantů stojící po stranách obou portálů. Ze strany Mariánského náměstí stojí známá socha Vltavy, nazývané Terezka. Je umístěna vně obvodové zdi zahrady a je dílem Václava Práchnera. V interiéru stojí za shlédnutí mistrně provedené palácové schodiště.

Malířské výzdoby se zhostil Carlo Carlone, který provedl fresky na hlavním schodišti, ale také fresku na stropě schodiště o rozloze 130 m2 s motivem Triumf boha Hélia. Jeho dílem jsou i fresky velkého Mramorového sálu, který sloužil jako taneční a koncertní.

Jelikož se majitelům paláce nedostávalo financí, rozhodli se palác částečně pronajmout různým institucím. Díky tomu zde po právnických studiích praktikoval např. Franz Kafka.

Clam-Gallasové přišli o svůj majetek na základě Benešových dekretů, a proto dnes nepatří rodině, ale  je v majetku Magistrátu hl. města Prahy. Palác slouží Archivu hlavního města Prahy a postupně se opravuje.

Zajímavost:

Palác byl oblíbeným společenským místem. Navštívili ho slavní hosté jako W.A. Mozart se svou ženou Konstancií a Josefinou Duškovou. Koncertoval zde také Beethoven

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.