Střelecký ostrov

Střelecký ostrov

Uprostřed řeky najdeme Střelecký ostrov. S oběma břehy jej spojuje most Legií. Pod jménem Trávník je doložený už ve 12. století. Patřil nejprve johanitům, kteří jej využívali jako zahradu. Za Karla IV. se zde cvičili střelci ve střelbě z luků a kuší. Název Střelecký však dostal v 18. stoletím podle svatojánských oslav spojených se střelbou a ohňostroji.

Po požáru původní dřevěné střelnice si Sbor pražských ostrostřelců si zde postavil v roce 1812 novou zděnou empírovou budovu s hostincem. Dnes je budova chráněna jako kulturní památka. V polovině 19. století bylo stromořadí rozšířeno a na ostrově byla postavena zděná restaurace, která ačkoli stojí napříč směru toku řeky, přežila i povodně v roce 1890 a v roce 2002.

Do roku 1841 se na ostrov dalo dostat jen přívozem. Ten pak nahradil řetězový most císaře Františka I. a později dnešní most Legií. Ostrov se dočkal v září roku 2013 nového otevření po velké rekonstrukci. Byla zrekonstruována stávající síť cest, nově byl vybaven mobiliářem, jako jsou lavičky a herní prvky a také obnovena zeleň. Ostrov má také nově bezbariérový přístup výtahem.

Zajímavost:

Roku 1882 se zde konal I. sokolský slet, roku 1890 s 2 500 diváky. Také na ostrově byl poprvé v Čechách slaven 1. máj. VIII. sokolský slet, který na ostrově byl zakončen, se odehrával na plovoucím jevišti i hledišti.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.