Starý židovský hřbitov

Starý židovský hřbitov

Starý židovský hřbitov najdeme na Starém Městě ve čtvrti zvané Josefov. Byl založen v první polovině 15. století a pohřbívalo se na něm do roku 1787. Patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města. Nejstarší náhrobek z roku 1439 patří pražskému rabínu a básníkovi Avigdoru Karovi.

Na hřbitově byly mnohé významné osobnosti židovské komunity v Praze. Nejvýznamnější osobou je jistě velký náboženský učenec a pedagog, legendární rabi Jehuda Liwa ben Becalel, lépe známý jako rabi Löw. Ten zemřel roku 1609 a jemu legenda připisuje vytvoření golema – monstra z hlíny ovládaného šémem, které mělo ochránit židovské město před křesťany. 

Z řady dalších osobností můžeme uvést primase Židovského Města Mordechaje Maisela, renesančního učence a astronoma Davida Ganse nebo rabína a sběratele hebrejských rukopisů a tisků Davida Oppenheima.

Zajímavost:

Dnes najdeme na tomto hřbitově zhruba 12 000 náhrobních kamenů, nicméně počet pochovaných je mnohem vyšší. Ačkoli byl hřbitov byl v minulosti několikrát rozšiřován, jeho rozloha nestačila. Proto byly na místo naváženy další vrstvy zeminy, díky čemuž se nejspíš nachází několik pohřebních vrstev nad sebou. Starší náhrobní kameny byla vyzdvihovány do horních vrstev a vytváří tak dnes zajímavé shluky.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.