Španělská synagoga

Španělská synagoga

Španělskou synagogu najdeme na Starém Městě v místě, kde dříve stávala nejstarší synagoga, zvaná Stará škola.

Mezi dalšími synagogami židovského města zaujme Španělská synagoga svou jinakostí. Byla totiž postavena v tzv. maurském slohu. Tento sloh byl vybrán proto, že právě v bývalé Staré škole našla útulek malá část španělských Židů, které v 15. století vyhnala Isabella Kastilská ze Španělska. Stará škola, které se pak říkalo již Španělská synagoga přestala dostačovat svou velikostí, a proto byl v letech 1867-68 postavena nová podle projektu Ignáce Ullmanna a Josefa Niklase.

Navenek novorenesanční stavba překypuje uvnitř honosnou výzdobou interiéru, která napodobuje španělské interiéry známé z Alhambry. Většina stěn je tak pokryta ornamenty stylizovanými do geometrických a rostlinných motivů po vzoru islámské architektury. Vše je rovněž bohatě zlaceno a polychromováno. Okna jsou vyplněna barevnými vitrážemi. K této původní synagoze byla 1935 přistavěna novodobá část.

Od roku 1941 nesloužila synagoga bohoslužbám a o něco později byla věnována Židovskému muzeu. Poslední generální rekonstrukce, kterou si vyžádal havarijní stav, probíhala do roku 1998, v němž se také otevřela veřejnosti.

Návštěvníci zde najdou stálou expozici nazvanou Dějiny Židů od emancipace do současnosti, která  navazuje na expozici umístěnou v Maiselově synagoze nesoucí název Dějiny Židů v Čechách a na Moravě od počátků osídlení do počátků emancipace (od 10. do 18. st.).

Zajímavost:

Synagoga byla v době svého vzniku nebývale dobře technicky vybavená. Měla například ústřední topení a skvěle propracovanou akustiku. Ta byla důležitá, neboť se tu pěstovala chrámová hudba a zpěv. Za zmínku stojí i fakt, že od  roku 1836 byl ředitelem kůru František Škroup, autor hudby k české státní hymně.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.