Palác Kinských

Palác Kinských

Palác Kinských, nazývaný také Golz-Kinských, se nachází na severovýchodním okraji Staroměstského náměstí. Jedná se o rokokovou budovu, o jejíhož autora se vedou spory. Buď byl autorem projektu Anselmo Lurago nebo K. I. Dientzenhofer. Stavba vznikala mezi lety 1755 - 1765 pro Jana Arnošta Golze a pohltila dva původní domy. Po smrti prvního majitele zakoupil palác František Oldřich hrabě Kinský a dědil se v rodu po generace až do roku 1945. Velké přestavby se palác dočkal od roku 1836, kdy byl k budově připojen sousední dům a interiér byl upraven v empírovém klasicismu.

Autorem sochařské výzdoby průčelí byl Ignác František Platzer, který zde ztvárnil alegorie Živlů a antická božstva.

Poslední velká rekonstrukce proběhla mezi roky 1995 – 2000. Byla při ní zrestaurována knihovna Kinských a byly veřejnosti zpřístupněny unikátní románské a gotické sklepy. Návštěvník si v paláci dnes může prohlédnout stálou expozici Národní galerie, nazvanou Umění Starého světa. Dále si zakoupit knihy v Kafkově knihkupectví nebo navštívit unikátní výstavu Pod hladinou Vltavy.

Palác Kinských patří mezi národní kulturní památky.

Zajímavost:

Palác se stal rodištěm první nositelky Nobelovy ceny míru, Berty Suttnerové-Kinské. Ve druhém patře paláce sídlilo také německé gymnázium, na které v letech 1893-1901 chodil mladý Franz Kafka a jeho otec měl v přízemí obchod s galanterií, viz naše prohlídka Po stopách Franze Kafky. V novodobější historii sídlilo do roku 1929 v paláci Polské velvyslanectví.

Balkon paláce Kinských se stal také svědkem neslavného projevu Klementa Gottwalda 25. února 1948, jímž byla zahájena etapa nesvobody České republiky.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.