Malostranská vodárenská věž

Malostranská vodárenská věž

Na levém břehu Vltavy na malém ostrůvku zvaném Petržilkovský, najdeme Malostranskou vodárenskou věž, zvaná též Petržilkovská.

Jméno Petržilkovská získala po zdejším mlynáři, Janu Petržilkovi, majiteli Kartouzského mlýna, který na jejím místě dříve stával. Kamenná věž nahradila dřevěnou v letech 1561 až 1562, a ta zásobovala vodou z Vltavy celou Malou Stranu. Renesanční podobu dostala po opravách v 17. století, které udělal slavný stavitel Carlo Lurago

Svému účelu pak sloužila až do roku 1886. Věž pak byla využívána ke zcela jiným účelům, než vodárenským. Například jako klubovna známé skautské Foglarovy Dvojky nebo zde sídlil vodácký oddíl.

Mezi lety 1987 až 1988 prošla věž rekonstrukcí a byla spojena s přilehlou budovou prosklenou lávkou. Vznikly zde kanceláře a také výtah pro jednu osobu. Portálem z červeného mramoru se už nevstupuje. Jednotlivá patra jsou propojena vřetenovým schodištěm, z něhož vedou vstupy do jednotlivých místností. Dnes je uživatelem stavby Vodohospodářský rozvoj a výstavba.

Zajímavost:

Se svými 34 metry je Petržilkovská věž nejnižší vodárenskou věží v Praze vůbec.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.